FAQ

1. Z jakiego materiału jest deska CEDRAL?

Deska elewacyjna CEDRAL wykonana jest z autoklawowanego włóknocementu. Właściwości produktu sprawiają, że spełnia on wysokie wymagania zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i projektowym.

Dzięki procesowi autoklawowania w końcowym etapie produkcji, polegającemu na poddawaniu materiału wpływowi wysokiej temperatury i ciśnienia, deska elewacyjna CEDRAL jest bardzo trwała. Technologia produkcji włóknocementu oparta jest na o ponad 30 lat pracy badawczej, obserwacji i doświadczeń przeprowadzanych w laboratoriach, z zastosowaniem przyspieszonych testów laboratoryjnych oraz w oparciu o wieloletnie praktyczne doświadczenia na konkretnych obiektach.

Na deskę elewacyjną CEDRAL producent udziela 10 lat gwarancji.

2. Czym jest włóknocement?

Włóknocement jest nowoczesnym, zbrojonym materiałem, wykonanym z naturalnych surowców, przyjaznych dla środowiska. Główne składniki włóknocementu, z którego produkowana jest deska elewacyjna CEDRAL to piasek, woda oraz spoiwo cementowe zbrojone włóknem celulozy (wykorzystywanym również w przemyśle papierniczym). Włókna celulozy, w stanie utwardzonym (w procesie autoklawowania) stają się odporne na zniekształcenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

3. Czy deskę CEDRAL można kleić do elewacji?

Deska elewacyjna CEDRAL przeznaczona jest do montażu w systemie elewacji wentylowanych, na podkonstrukcji zapewniającej przestrzeń pomiędzy spodnią powierzchnią desek CEDRAL a izolacją lub ścianą (w przypadku braku izolacji). Szczelina wentylacyjna musi umożliwiać swobodny przepływ powietrza i zapewniać wentylację.

4. Czym jest elewacja wentylowana?

Elewacja wentylowana składa się z dwóch części: podkonstrukcji wewnętrznej (najczęściej drewnianej) warstwy zewnętrznej z desek elewacyjnych CEDRAL.

Konstrukcja elewacji wentylowanej wiąże się z istnieniem szczelin wentylacyjnych.

Dzięki szczelinie wentylacyjnej pomiędzy deską elewacyjną a materiałem izolacyjnym (wełną lub styropianem) lub ścianą (w przypadku braku izolacji na zewnątrz budynku) powietrze podlega cyrkulacji, odprowadzając gromadzącą się tam wilgoć.

Ze względu na opłacalność, bezpieczeństwo dla środowiska, długi okres użytkowania oraz łatwy montaż, system elewacji wentylowanych CEDRAL zyskuje coraz większe znaczenia zarówno przy budowie nowych obiektów jak i przy renowacjach. System można stosować we wszystkich rodzajach budynków o różnej wysokości.

5. Czy deskę CEDRAL można stosować w połączeniu z elewacją ETICS (lekką – mokrą)?

Dla uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego deskę CEDRAL możemy zlicować z pozostałą częścią elewacji, na której jest np. tynk cienkowarstwowy. W tym celu w miejscach planowanego zastosowania deski elewacyjnej CEDRAL, należy zastosować odpowiednio mniejszą grubość izolacji, która pozwoli na montaż podkonstrukcji deski CEDRAL z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej.

Drugim, równie estetycznym rozwiązaniem , w przypadku wykonanej już jednej grubości izolacji na całym budynku, jest zastosowanie podkonstrukcji i deski CEDRAL bez tworzenia wnęki w izolacji. Lekko wystająca deska w stosunku do pozostałej części elewacji tworzy efekt trójwymiarowy.

6. Ile kosztuje deska CEDRAL?

Przygotowywaniem ofert cenowych zajmują się dystrybutorzy CEDRAL. Ceny, w zależności od modelu/koloru, to około 70-110 zł netto/m².

Aktualna lista dystrybutorów znajduje się na stronie www.cedral.pl

7. Jaki wymiar mają deski CEDRAL?

Deska elewacyjna CEDRAL dostępna jest w dwóch wariantach:

CEDRAL LAP: 3600x190x10 mm

CEDRAL CLICK: 3600x186x12 mm